Umowa na sieć na Podkarpaciu oficjalnie podpisana

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Jan Burek podpisali dziś umowę na realizację projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Wart ponad 300 milionów złotych projekt będzie realizowany przez firmę Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (tworzona przez Hawe, Alcatel-Lucent Polska oraz TP Teltech) w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Umowę zawarto w modelu DBO (Desing-Build-Operate), co znaczy, że ORSS będzie odpowiedzialny zarówno za zaplanowanie i wybudowanie sieci, ale będzie też nią zarządzał i udostępniał zainteresowanym operatorom, którzy będą mogli dzięki niej świadczyć najbardziej nowoczesne usługi telekomunikacyjne a w szczególności szerokopasmowego dostępu do Internetu.

- To ważny dzień dla Podkarpacia, dla samorządu, ale również dla całego kraju, że możemy przystąpić do tak bardzo dużego projektu – mówił marszałek Władysław Ortyl – mamy świadomość, jak to przedsięwzięcie jest ważne dla rozwoju gospodarczego zarówno województwa podkarpackiego, jak i kraju. W projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej nie mogło zabraknąć Podkarpacia, nasz projekt jest największy spośród wszystkich województw i wierzymy, że da największe efekty po jego realizacji – dodał marszałek.

Wicemarszałek Jan Burek podkreślał z kolei, że Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt teleinformatyczny, którego realizacja oznacza duży postęp technologiczny dla regionu.

- Takiego projektu jeszcze nie realizowaliśmy. Dwa tysiące kilometrów to jest inwestycja liniowa, którą trudno sobie nawet wyobrazić, a co dopiero przeprowadzić. Jest to moment przełomowy i mam nadzieję, że zostanie wszystko zostanie zrealizowane w terminie, bo czasu jest bardzo mało, a jest duży zakres prac – mówił wicemarszałek Jan Burek.

Krzysztof Witoń, prezes Hawe, reprezentujący wykonawcę czyli Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, zapewniał podczas podpisania umowy, że wszystkie ustalone terminy zostaną dotrzymane.

- Już dzisiaj przekazaliśmy panu marszałkowi harmonogram rzeczowo-finansowy, a zatem terminarz, krok po kroku, jak ta inwestycja będzie realizowana. Ten harmonogram obejmuje także termin zakończenia projektu, którego dotrzymamy – mówił Krzysztof Witoń.

Wart ponad 300 milionów złotych projekt oznacza zwiększenie dostępu do internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza na obszarach, które są zagrożone „wykluczeniem cyfrowym". Sieć zapewni możliwość korzystania z usług teleinformatycznych, ale także umożliwi wymianę danych pomiędzy samorządami, szpitalami uczelniami oraz innymi instytucjami. Najważniejszym celem jest jednak pobudzenie rozwoju gospodarczego Podkarpacia i pozostałych województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie o czym mówiła obecna na podpisaniu umowy minister Iwona Wendel z MRR.

Sieć szerokopasmowa będzie mieć ponad dwa tysiące kilometrów, 14 węzłów szkieletowych oraz blisko 200 punktów dystrybucyjnych. W największym skrócie ma to być informatyczna autostrada.


Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki