Podzielmy się Internetem!

Z usług Fona, społecznościowej sieci użytkowników routerów Wi-Fi udostępniających internet za pomocą domowych hotspotów, można skorzystać już w ponad 100 krajach świata. To także komercyjne przedsięwzięcie, którego partnerami są wiodące europejskie telekomy. O co chodzi? Kiedy będzie także u nas?

 

Fon to pierwsza sieć hotspotów o zasięgu globalnym, która obecnie może pochwalić się już ponad ośmioma milionami punktów dostępowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Pomysł Martina Varsavsky'ego, inicjatora powstania sieci Fon, by przy użyciu domowych routerów Wi-Fi ludzie dzielili się wzajemnie dostępem do internetu, zdobywa sobie coraz większą popularność. Jego istota jest prosta – każdy, kto na swoim domowym routerze Wi-Fi umożliwi korzystanie z internetu innym członkom społeczności Fon, sam będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z niego podczas wyjazdu do innego miasta lub kraju - wszędzie tam, gdzie Fon jest dostępny.

Fon istnieje od 2006 roku. Jednak mimo stosunkowo dużej dynamiki rozwoju, przedsięwzięciu groził upadek z powodu niewystarczającego zainteresowania usługą ze strony użytkowników laptopów, które wówczas dominowały na rynku przenośnych urządzeń mogących łączyć się z internetem. Sytuacja uległa diametralnej zmianie wraz z podbojem rynku przez smartfony – iPhone'y, telefony pracujące pod kontrolą Androida i innych systemów operacyjnych, a także coraz powszechniejsze obecnie tablety. Pamiętać trzeba, że część tabletów i telefonów, zwłaszcza z niższej półki, nie jest wyposażona w moduły 3G i bezprzewodowy dostęp do internetu jest możliwy jedynie za pośrednictwem połączeń Wi-Fi.

O tym, jak przystąpić do FON-a, kto może to zrobić, jakim sprzętem dysponować czytaj na stronie polskaszerokopasmowa.pl.


Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki